Typy obróbki metalu – hartowanie

W największym stopniu powszechnym i zarazem legendarnym rodzajem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu poprawienia właściwości, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest bezsprzecznie szczególna huta, gdzie produkuje się także inne rodzaje stopów metali.

Do tego, by powstał stop niebezużyteczna jest wielka temperatura, jaką otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na każdym kroku spotykamy wiele typów towarów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby zdobyć jeszcze o wiele bardziej mocny stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania – sprawdź Energoel. Pierwszym oraz zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: normalną, wyższą lub ewentualnie najwyższą. Poprzez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych artykułów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym bądź narzędziowym.

br>

You may also like...